MUDr. radí:
CO JE BMI, JAK SE POČÍTÁ A JE VŮBEC UŽITEČNÉ?

Znáte své BMI? Přečtěte si článek od člověka z oboru, který vám ukáže správný výpočet BMI. Navíc vám prozradí, jak postupovat, pokud najdete něco špatného.


Co je BMI

BMI = Body Mass Index, v češtině index tělesné hmotnosti, lze vnímat jako praktický indikátor váhy, který dokáže každému jedinci jakéhokoliv pohlaví a věku orientačně říci, zda je jeho hmotnost v normálu nebo trpí nadváhou či podvýživou. Je počítán pomocí jednoduchého vzorce, který ale nerespektuje všechny proměnné, a proto je nutné výsledek brát s rezervou.

bmi

BMI kalkulačka - přesný výpočet

Tvá váha se vydělí výškou (v metrech) na druhou. - "kg/výška v metrech²"

Zde je ukázkový výpočet při váze 90kg a výšce 1,8m:

  • 90 : (1,8 x 1,8) = 90 : 3,24 = 27,7778

Výsledek z BMI vzorce

Pokud máme vypočítáno, tak si níže můžeme prohlédnout, v jaké fázi se aktuálně pohybujeme:

  • < 18,5 = podváha (zvýšené zdravotní riziko)
  • 18,5 - 25 = normální hmotnost (bez rizika)
  • 25 - 27,5 = nadváha (nízké zdravotní riziko)
  • 27,5 - 30 = vyšší nadváha (zvýšené zdravotní riziko)
  • 30 - 35 = obezita 1. stupně (vysoké zdravotné riziko)
  • 35 - 40 = obezita 2. stupně (velmi vysoké zdravotní riziko)
  • > 40 = obezita 3. stupně (nejvyšší zdravotní riziko)

... BMI není vypovídající údaj

Zjištěné hodnoty BMI musíme korigovat s množstvím svalové hmoty. BMI je pouze tvůj předpokládaný fyzický stav dle tvé výšky a váhy. Není zde brán zřetel na svalovou hmotu, která při vyšším poměru u tebe může vykazovat dle BMI například nadváhu, ale naopak jsi zcela zdravý a fyzicky a sportovně vyspělý.

bmi

JAK TEDY POSTUPOVAT A ŘEŠIT VÝSLEDEK BMI

Doporučíme obrátit se na odborníka, který vás změří na bioimpedanční váze, probere s vámi výsledky a dle naměřených hodnot navrhne řešení.

Přečtěte si náš článek na téma měření tělesného tuku, abyste měli jasnou představu, co od měření čekat a hlavně - jak poznat kvalitní měření.

Pokud byste se rozhodli začít cvičit a s výsledky svého měření něco udělat, svěřte se do rukou profesionálů a navštivte náš Program FitLife. Zde vás změříme, vše vysvětlíme a připravíme fitness plán sestavený na základě vašich naměřených hodnot.

Zní to dobře, že?

stres

autoři článku: Petr Rada, MUDr. Miloslav Dvořák bez výslovného souhlasu autorů je přísný zákaz kopírovat jakýkoliv obsahPŘIDEJTE SE JEŠTĚ DNES!

Zarezervujte si jednu z našich lekcí ještě dnes a přidejte se do naší FIT rodiny.

REZERVOVAT